Skip to Content

Leczenie schorzeń proktologicznych

Jest wiele schorzeń proktologicznych błędnie określanych jednym mianem "hemoroidy". To błędne podejście, gdyż brak właściwej diagnozy nie pozwala na właściwe leczenie. 

Istnieje wiele różnorodnych chorób końcowego odcinka jelita grubego, najczęściej nie mających tendencji do samoistnego ustępowania. Od początku mojej pracy zajmuję się diagnostyką i leczeniem schorzeń proktologicznych. Postawienie właściwego rozpoznania pozwala na włączenie właściwego leczenia. Często po zastosowaniu prawidłowej terapii dolegliwości towarzyszące pacjentom od wielu miesięcy lub nawet lat ustępują w ciągu kilku dni lub tygodni.

woman standing on sunflower meadow holding pocket


Hemoroidy to najpopularniejsze schorzenie końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Najczęściej powodują dyskomfort który nasila się okresowo kilka razy do roku. Istnieją IV stopnie zaawansowania hemoroidów, a tylko dwa ostatnie są wskazaniem do leczenia operacyjnego choć operacja nie jest bezwzględnie konieczna . 

Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na bardzo ważny aspekt jakim jest leczenie hemoroidów w domu bez przeprowadzenia podstawowego badania jelita, czasem objawy zbliżone do hemoroidów występują w nowotworach jelita. Dlatego przed rozpoczęciem terapii należy zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi badanie, choćby palpacyjne.


Poza hemoroidami popularnymi schorzeniami odbytu są fałdy anodermy, szczelina odbytu, torbiele włosowe okolicy kości krzyżowej. Każde z tych schorzeń, choć na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, ma inną przyczynę i wymaga zupełnie innego leczenia.


Zapraszam na konsultację

Hemoroidy? Niekoniecznie!

Popularne objawy jak ból, świąd czy niewielkie krwawienie podczas defekacji najczęściej wiązanie są z hemoroidami. Mało kto jednak wie, że są to klasyczne objawy innego schorzenia proktologicznego- szczeliny odbytu.



Szczelina odbytu to niewielka rana anodermy umiejscowiona nad zwieraczem, dająca spore dolegliwości bólowe, będąca powodem dyskomfortu i często przyczyniająca się do powstania zaparć. Nieleczona nie ma tendencji do samoistnego ustępowania, jednak zastosowanie właściwej terapii pozwala szybko opanować dolegliwości bólowe, oraz całkiem wygoić szczelinę. Terapia jest prosta i tania, a dyscyplina pacjenta niemal gwarantuje wyleczenie schorzenia.


Powstanie szczeliny wiąże się z niewielkim pęknięciem anodermy podczas defekacji. Tego typu rana (tak zwana ostra szczelina odbytu) ma naturalną skłonność do samoistnego gojenia się. Jeśli jednak w związku ze specyficznym umiejscowieniem rany procesy gojenia zostaną zaburzone szczelina przechodzi w fazę przewlekłą. Przewlekła szczelina odbytu wymaga właściwego leczenia, gdyż bez specjalnej terapii zagojenie szczeliny jest wątpliwe.


Stosowanie "reklamowanych" środków na schorzenia proktologiczne jest zawsze nieskuteczne, choć czasem może zmniejszyć dolegliwości bólowe. Właściwą terapią są specjalnie przygotowane maści aptekarskie i specyficzne zalecenia dietetyczne.


W wyjątkowych sytuacjach może być konieczny zabieg operacyjny, jednak z doświadczenia wiem, że właściwe leczenie zachowawcze oraz współpraca pacjenta wystarczy by wyleczyć szczelinę bez sięgania po nóż chirurgiczny.

2 red apples on white table