Skip to Content

Chirurgiczne leczenie wrastania płytki paznokcia

Leczenie niezabiegowe wrastających paznokci stóp wiąże się często z niepowodzeniem. Jest ponadto kosztowne, długotrwałe i bolesne.

Od początku prowadzenia praktyki chirurgicznej zajmuje się leczeniem chirurgicznym wrastania płytki paznokciowej. Zabieg jest bezbolesny (znieczulenie nasiękowe), szybki i niemal zawsze trwale skuteczny.

a close up of a person's bare foot on the floor

U podłoża choroby leży rana na palcu w okolicy brzegu płytki paznokciowej, do rany wnika brzeg paznokcia uniemożliwiając zagojenie rany. Rana ma charakter przewlekły, a próby jej zagojenia powodują powstanie zgrubienia brzegów rany- tak zwanej ziarniny.


Wycinanie paznokcia najczęściej daje krótkotrwały efekt i po chwilowej poprawie, wraz ze wzrostem paznokcia problem nawraca. Stosowanie klamer i innych zachowawczych metod, mimo że w pewnym odsetku może skutecznie usunąć paznokieć z rany i pozwolić na jej zagojenie nie likwiduje przyczyny problemu- czyli nie koryguje kształtu paznokcia, dzięki czemu ryzyko nawrotu choroby jest duże.


Zabieg polega na trwałym usunięciu brzegu płytki paznokcia- tego fragmentu który wnika do rany i uniemożliwia jej zagojenie. Zabieg jest bezbolesny, gdyż jest wykonywany w znieczuleniu nasiękowym (miejscowym).


Po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe przez 2-3 dni przy intensywnym chodzeniu, dlatego jeśli praca wymaga obciążania kończyny zalecam kilka dni L4